Challenge
 

Projelerimiz

Projeler

 

Ecofirst

Başta iklim değişikliği olmak üzere dünya sorunlarıyla ilgilenen, çözüm üreten ve FIRST değerlerini benimsemiş bir topluluk olan ECOFIRST’ün Türkiye elçiliği görevini üstlenmiş bulunmaktayız. Bu doğrultuda FIRST değerlerini ve bizler için çok önemli olan “Robottan Daha Fazlası” mottosunu kendimize amaç edinerek, ekip olarak bu konudaki çalışmalara önemi bir ölçüde özen gösteriyoruz. ECOFIRST ile bu hedefe yönelik ortak projeler üzerinde çalışmaktayız.

 

Kardeş Okul Bilim Odası Projesi

FIRST’ün 6 değerinden bir tanesi olan bilimi yayma doğrultusunda laboratuvar malzemeleri yetersiz olan kardeş okulumuza bilim odası açtık. Aynı zamanda okulda eğitim gören öğrencilerin temel ihtiyaçlarından olan kırtasiye malzemeleri için her yıl düzenli olarak bağışta bulunmaktayız.

 

Hayvan Barınakları

Çevremizdeki hayvan barınaklarını incelediğimizde beslenme ve bakım konusunda yetersiz olduklarını fark ettik. Barınaklardaki hayvanların yaşadığı bu sıkıntıyı gidermek, onlara yardımcı olmak adına Yedikule ve Büyükçekmece'de bulunan hayvan barınaklarına mama yardımında bulunduk, her sene düzenli bir şekilde olmak üzere yardımlarımıza devam etmekteyiz.

 

FMV Tohum

FMV tohum robotu çevre kirliliği ve çevreyi koruma temalı bir projedir. Günümüzde çevre kirliliğinin ve ağaç kesiminin sonu gelmez bir şekilde arttığını fark ettik, bu da bizi çevre konusunda bir proje yapma isteğimizi ortaya çıkarttı. Çevre ile birlikte gelecek nesillere de katkı sağlamak adına ağaçlandırmayı arttırmak amaçlı bir robot tasarladık. Tasarladığımız robot Uluslararası Robotik Yarışması'nda Türkiye üçüncüsü oldu. Ardından Güney Kore'de hem Türkiye'yi hem de FRC'yi başarıyla temsil etti.

 

Squat Makinesi

Birçok sokak hayvanı besin bulmadaki yetersizlikleri dolayısıyla sağlık problemleri yaşamakta, yaşadıkları bu problemler ölümle de sonuçlanabilmektedir. Bununla birlikte insan sağlığını önemli bir ölçüde tehdit eden sorunlardan bir tanesi de obezitedir. Takım olarak bu iki soruna ortak bir çözüm getirmek istedik ve bu doğrultuda squat robotumuzu tasarladık. Tasarladığımız robot yapılan her 30 squat karşılığında 1 paket kedi veya köpek maması veriyor. Bu şekilde hem sokaklardaki dostlarımız aç kalmıyor hem de insanlar spor yapmış oluyor.

 

Görme Engelliler İçin Gözlük

Geliştirdiğimiz bu projeyle hedefimiz görme engelli vatandaşlarımızın günlük yaşantısında onlara katkı sağlamak. Tasarladığımız akıllı gözlük sayesinde görme engelli insanların çevresindeki nesnelere dikkat etmesini, daha sağlıklı bir şekilde hareket edebilmelerini sağlıyoruz. Geliştirdiğimiz akıllı gözlük sayesinde katıldığımız TÜBİTAK yarışmasında Marmara bölgesinde derece yapmayı başardık.